Elektronik Departmanı

ENDÜSTRİYEL ELEKTRİK

Elektronik Departmanı

ENDÜSTRİYEL, 1988 yılından süregelen tasarım disiplini ve müşterilerimizle yakın temasta bulunan tasarım anlayışı sayesinde müşterilerin ihtiyaçlarını anlayıp bu ihtiyaçlara tümüyle cevap veren çözümler sunmaktadır. ENDÜSTRİYEL, dokümantasyondan üretime kadar belli bir tasarım disiplini ve üretim tekniği konusunda kendisini sürekli geliştiren ve bu konuda gerekli donanıma sahip olan ENDÜSTRİYEL ELEKTRİK; her türlü SMD ve TH elektronik kart tasarım ve üretimi konusunda bölgenin en gelişmiş donanım ve üretim tekniklerine sahip fabrikasıdır. Elektronik departmanımız, ar-ge, SMD dizgi, manuel dizgi (TH/DIP), konveyor pota lehim ve kart test birimlerinden oluşmaktadır.

Daha Fazlası...

Elektronik Ar-Ge Çalışmaları
Departmanımızın ar-gesinde; müşterilerimiz tarafından istenen fonksiyon ve standartları sağlayan elektronik devreler tasarlanmakta, numunesi hazırlanıp gerekli laboratuvar testleri yapılarak üretime hazır hale getirilmektedir. Müşterilerimizin, TH (DIP) komponent ağırlıklı elektronik devrelerini SMD komponentlere uyarlamak istemeleri durumunda, malzeme ve PCB tasarımı yaparak ürünlerinin, üretim, maliyet ve teknolojik olarak optimum özelliklere gelmesine yardımcı olunmaktadır.

Yine aynı şekilde ar-ge faaliyetlerimiz kapsamında; yeni proje tasarım, PCB çizimleri, prototip yapımı, mevcut tasarımı iyileştirme ve üretime uygun hale getirme konularında da teknik düzeyi yüksek çalışmalar yapılmaktadır.

Ar-ge departmanımızda gerekli her türlü ölçümleri yapabilecek cihaz donanımı bulunmaktadır. Tasarımı müşterimiz tarafından yapılmış elektronik devrelerin PCB tasarımı yapılmaktadır. PCB tasarımı yapılmış elektronik devrelerin üretime uygunluğu açısından kontrolleri yapılarak müşterilerimiz bilgilendirilmektedir.

Elektronik Kart Üretimi
Kart üretimi için gerekli tüm komponentler, üretim öncesi ön hazırlık bölümünde miktar, değer ve uygunluk kontrolü yapılarak üretime teslim edilir.

ENDÜSTRİYEL’de sahip olduğumuz elektronik kart üretim hattımız, otomatik optik kontrol (AOI) sistemlerine sahip olup, tüm SMD üretim modern ve tam otomatik makinalarla yapılmaktadır. Stoklarımızda FIFO (ilk giren ilk çıkar) sistemi kullanılır ve yüksek kalitede üretim devamlılığını sağlamak için komponentlerimizin lehimlenebilirliği ve performansı düzenli olarak kontrol edilir.

Test ve Kontrol
Otomatik makinalar ile dizgisi yapılmış kartın üzerindeki tüm komponentler, değerleri, lehimleri, lehim yönleri optik olarak AOI makinasında kontrol edilmektedir.

ENDÜSTRİYEL, test ve kontrol için gerekli tüm teknolojik ekipmanlara sahiptir. Sağlıklı bir üretim prosesinden emin olunduğu takdirde sonradan çıkabilen problemler çok daha kısa sürede tespit edilerek çözüm yoluna gidilmektedir.

Üretilen her kart önce ICT, ardından FCT test jiglerinde test edilir. Ürünlerimiz, zayıf noktalarının tespit edilmesi için klimatik odalarda aşırı yüksek ve alçak ortam sıcaklıklarında test edilir.

ENDÜSTRİYEL, test kabiliyetini geliştirmek için EC ve TA test teknolojisine sahip otomatik makinalar ile yeterliliğini artırmayı amaçlamakta ve bunun için yatırım yapmaktadır. Bu teknoloji ile kart üzerindeki tüm komponentlerin kısa bir sürede değerleri, toleransları, yönleri ve kartın çalışmasını engelleyecek tüm malzeme, PCB ve üretim problemleri otomatik ve el değmeden tespit edilebilir duruma gelecektir.

Malzeme Temini
Müşterilerimizin istekleri için PCB, elek, eksik komponent tamamlama veya komple kompanent temini, cihaz kutusunun temini veya tamamen yeniden tasarlanarak yapılmasının yanında özel amaçlı kablolar, kablo, etiket, koli vb ürünlerin tedariği de yapılabilmektedir.

SMD Dizgi
Her türlü elektronik kartın SMD dizgisi ve lehimlemesi IPC standartlarına uygun olarak ve kontrollü ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Saatte 25.000 komponentlik dizgi kapasitemiz ile müşterilerimize seri ve kaliteli çözümler sunmanın yanı sıra SMD dizgi konusunda prototip üretim hizmeti de verilmektedir.

SMD dizgide müşteri talebine göre kurşunlu ya da kurşunsuz olarak lehimleme işlemi gerçekleştirilmektedir. SMD Dizgi hattımız, 25×25 mm’den 400×300 mm’e kadar genişlikteki PCB boyutlarında ve 0,5-3,5 mm kalınlığında dizgi yapabilmektedir. SMD dizgisi yapılan PCB ‘ler sıcaklıkları oda sıcaklığından 300 °C ye kadar bağımsız olarak ayarlanabilen 5 ısıtma zonu bulunan reflow fırınımızda, ±0,5 °C sıcaklık hassasiyeti ve ±1 °C PCB sıcaklık sapması ile fırınlanmaktadır. Bu teknoloji ile SMD dizgileri ihtiyaç duyulan sıcaklık reçetesine en uygun şekilde yapılabilmektedir.

SMD dizgi ve fırınlanması biten PCB ’ler yüksek çözünürlüklü özel mikroskoplarda tek tek incelenerek varsa üretim prosesi ile ilgili bir hata saptanır. Hatalı PCB revizyona alınarak hata düzeltilir.

ENDÜSTRİYEL, SMD ve DIP dizgi konusunda bölgemizin en gelişmiş donanım ve üretim tekniklerine sahip yegane firmasıdır.

PCB Tasarım
Tüm elektronik cihazlarda bulunan PCB , yani baskılı devre kartı, üzerine montajı yapılacak elektronik komponentlerin birbirleriyle olan elektriksel iletişimini sağlar. Baskılı devre kartının yüzeyindeki yollar çeşitli safhalardan geçirilerek elde edilir ve elektronik elamanların bacakları bu yüzeye lehimlenir. Lehim yüzeyi olarak adlandırılan bu yüzeyin arka kısmı ise komponent yani bileşen yüzeyidir.

ENDÜSTRİYEL, müşteri istekleri doğrultusunda PCB tasarımları gerçekleştirmektedir. Tasarımı tamamlanan her PCB prototip üretimleri ile test edilmekte, geçerliliği onaylandıktan sonra, onaylanmış tedarikçilere ürettirilerek, gerekli tüm testleri yapılmaktadır.

ENDÜSTRİYEL’de müşterimizin halihazırda kullandığı elektronik devrelere ait şemalardan da baskılı devre (PCB) tasarımı yapılmakta ve talebe göre, üretim için hazır halde getirilmektedir. Aynı şekilde, devre şeması olmayan fakat elinde çalışır durumda olan, kullandığı elektronik kartlardan da birebir açık devre şeması hazırlanabilmektedir.

İşletmemizde üretimi yapılan PCB’ler, tek yüzlü veya çift yüzlü olarak da imal edilebilir.

Manuel Dizgi (TH/DİP)
Artık elektronik kart tasarımları giderek daha fazla SMD komponentten oluşmaktadır. Kopyalanabilme riski, üretim hızlı, kalite kontrol ve test süreçlerinin hızlılığı ve doğruluğu gibi vantajlar, sektördeki eğilimi SMD komponentlere yöneltmektedir.

Sektördeki bu gelişmeye rağmen TH komponentler de (bacaklı elemanlar) tasarımlarda yoğunluğunu hala korumaktadır. Otomatik dizgi sistemleri ile pek mümkün olmayan ve el ile takılması zorunlu büyük güç oranlarına ve kapasitans değerlerine sahip komponentler için TH/DİP dizgi tercih edilmekte, hatta bazı durumlarda fiyat avantajı bile sağlamaktadır

ENDÜSTRİYEL’de, müşteri isteğine göre kurşunlu-kurşunsuz olarak manuel dizgi yapılmaktatır.

Shopping Cart